Pimeyden Kirjasto Suomenlinna

ArkkitehtuuriArkkitehtuuriMuotoilukoulutusMuotoilukasvatusMuotoiluajatteluHistoriaKaupunkisuunnitteluMuotoiluajatteluMuotoilukasvatusMuotoilukoulutusKaupunkisuunnitteluAvoin tilaNäyttelyKeskusteluNäyttelyAvoin tilaKeskustelu
Päivämäärät ti 01.09.2026 - su 06.09.2026
Aukioloajat From Sept 1-Sept 6, Darkness Library exhibited at Levyhalli in Suomenlinna will be open from 10-20, every day.
Osoite Suomenlinna B 5 (Levyhalli), 00190, Helsinki
Liput Vapaa pääsy
Esteetön Kyllä

Näyttelytila Levyhalli on noin 600 metrin kävelymatkan päässä Suomenlinnan päälauttalaiturista. Näyttelytila on saavutettavissa pyörätuolilla ja lastenvaunujen kanssa. Lisätietoja Suomenlinnan reiteistä ja saavutettavuudesta Suomenlinnan sivuilta: https://suomenlinna.fi/tutustu/esteettomyys/

Kieli Suomi / englanti

Pimeyden Kirjasto Suomenlinna

Pimeyden Kirjasto Suomenlinna on puinen paviljonki, joka kokoaa yhteen ja jakaa Suomenlinnan asukkaiden tietoa pimeydestä Suomenlinnassa. Osana Caring Commons -tutkimusprojektia kehitetty Pimeyden kirjasto tutkii, miten luovat menetelmät ja käytänteet voivat vahvistaa ihmisen ja luonnon välisiä suhteita ja edistää kestävän kehityksen muutosta.

Se kysyy: Miten pimeämpi Helsinki voisi tukea ihmisten, villieläinten ja luonnon hyvinvointia? Onko pimeys aina erilaista riippuen paikasta? Miten pimeys ja ympäristö tukevat toisiaan? Mitä nousee esiin paikassa sen pimeyden takia?

Tutkimusta rahoittaa Nesslingin säätiö ja sitä johtaa Aalto-yliopiston NODUS Sustainable Design Research Groupin postdoc-tutkija Gloria Lauterbach. Puinen paviljonki on rakennettu yhteistyössä Aalto-yliopiston arkkitehtuurin laitoksen kanssa. Pimeyden Kirjasto Suomenlinna on esillä Levyhallissa Suomenlinnassa 1. syyskuuta – 29. lokakuuta 2026.